Havalı diyafram pompalar çalışma prensibleri ve Özellikleri gereği oldukça avantajlı pompalardır, Hava ile çalışan bu pompalarda;
Pompa içinde iki sıvı haznesi ve herbiri içinde sıvı sızdırmazlığı olan bir elastik diyafram bulunur. Bu iki diyafram birbirlerine bir şaft ile bağlanmıştır. Kompresör yardımı ile basınçlı havanın yön valfine dolması akabinde basınçlı hava binci diyaframın arka boşluğuna yönlendirilir. Bu basınç diyafram vesilesi ile birinci hazne içinde bulunan akışkana iletilir, akışkan basınçlanır, diyafram hareketlenir.

Pompa emiş ve basma manifoltu üzerinde yer alan toplar çekvalf vazifesi görmektedir. Akışkanın diyafram tarafından basınçlandırılması sırasında emiş manifoltunda yer alan toplar emiş hattını kapatır, basma manifoltu üzerinde yer alan toplar basma hattını açar, bu sayede akışkan doğru istikamette yönlendirilmiş olur. Diyafram ile pompa arasındaki akışkan pompa basma manifoltundan dışarı tahliye olur. Bu bir faz tamamlandığında hava valfi kompresörden gelen havayı diğer diyaframa iletir.

İkinci diyaframın arkasına hava dolarken , birinci diyafram geri istikamatte haretlenir ve bu defa pompa içinde basınç değil vakum oluşturur. Bu vakum emiş manifoltunda yer alan topların hattı açmasına ve pompa haznesine yeni akışkan dolmasına neden olacaktır. Birinci ve ikinci faz peşpeşe devam ederken her fazda pompanın bir haznesi akışkan ile dolarken diğer haznesindeki akışkan basma hattında dışarı atılır ve pompalama işlemi gerçekleşir.

Doğru Havali Diyafram Pompa seçimi:

· Uygulamayı ve transfer edilecek sıvıyı tanımlayın

· Akışkan bir üründen bahsediliyorsa, pompalanabilir.

· İhtiyaç olan debi ve basıncı tanımlayın

· Pompa boyutunu seçin

· Transfer edilecek sıvının karakteristik özelliklerini belirleyin

· pH, sıcaklık, vizkozite ve katı parça oranını kimyasal uygunluk tablolarından kontrol edin

· Temizleme sıvısı ve sıcaklık değerini kontrol edin

· Gövde, diyafram, top valf ve valf yataklarını seçin

· Vizkozite doğrulaması yapın, gerekirse pompa boyutunu tekrar gözden geçirin

· Maksimum katı parça boyutunu kontrol edin

· Diyafram malzemesini kontrol edin